TRICERO.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

AMOLED czy MIP, który wyświetlacz jest lepszy?

blog TRICERO
Czym rożni się nasz blog od całej masy internetowych portali, w których przede wszystkim liczy się clickbait? Odpowiedź jest bardzo prosta. My piszemy o produktach które znamy, bo sami z nich korzystamy w codziennych treningach i aktywnościach

Która technologia wyświetlacza Garmin jest lepsza: AMOLED czy MIP? Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ każda z nich ma swoje wady i zalety. W szybko rozwijającym się segmencie smart zegarków, jakość wyświetlacza odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu wrażeń z ich użytkowania. W ofercie Garmin głównymi rozwiązaniami są ekrany typu AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) oraz MIP (Memory-In-Pixel).

Cechą charakterystyczną zegarków Garmin są, bez wątpienia wyświetlacze z technologią MIP (Memory-In-Pixel). Jednak z biegiem czasu firma zaczęła kierować swoją uwagę w stronę wyświetlaczy AMOLED. Pierwszym krokiem w stronę tej technologii był model Venu, który pojawił się na rynku w 2019 roku. Aktualnie wyświetlacze AMOLED znajdziemy w seriach, takich jak Epix, Forerunner, Vivoactive, Venu, Quatix, a nawet Tactix.

Istnieje również trzecia kategoria, zegarki hybrydowe. Krótko mówiąc, zegarki te starają się łączyć to, co najlepsze z obu światów. A więc klasyczny wygląd analogowych czasomierzy z funkcjonalnością nowoczesnych zegarków smart. Hybrydowa linia Garmin to na przykład zegarki serii Vivomove. Urządzenia posiadają fizyczne wskazówki umieszczone ponad cyfrowym wyświetlaczem, który włącza się przy poruszeniu nadgarstkiem.

Czym charakteryzują się ekrany AMOLED i MIP?

Istnieje kilka podstawowych różnić między wyświetlaczami typu AMOLED a MIP. Obejmuje one intensywność kolorów, zużycie energii, widoczność w różnych warunkach oświetleniowych, a także możliwość wyświetlania w trybie "zawsze włączonego ekranu".

AMOLED to technologia, w której wszystkie piksele wyświetlacza wykonano z organicznych związków, które świecą, gdy zasilamy je prądem. Charakteryzuje się głęboką czernią i żywymi kolorami, co czyni ją niezwykle popularną w smartfonach i smartwatchach. Często wiąże się to z większym zużyciem energii, ponieważ każdy piksel na wyświetlaczu emituje światło. A zatem, im więcej podświetlonych pikseli, tym więcej energii zużywa ekran. Aktualnie, nie jest to więc optymalny wybór dla urządzeń, od których wymagamy długiego czasu pracy.

Przeciwieństwem są ekrany typu MIP, czyli wyświetlacze transreflektywne. Ekrany te wykorzystują światło otoczenia do wyświetlania treści, zużywają więc mało energii i są czytelne w bezpośrednim świetle słonecznym. Takie rozwiązanie jest więc idealne dla zegarków sportowych, od których wymaga się długiego czasu działania. Jednak w porównaniu do ekranów AMOLED, kolory ekranów MIP mogą wydawać się wyblakłe. Ponadto widoczność tych wyświetlaczy może się różnić w zależności od warunków oświetleniowych.

Reasumując, ekrany typu AMOLED zdecydowanie lepiej sprawdzają się słabym oświetleniu, oferując jaśniejszy i bardziej kolorowy wyświetlacz. Z kolei wyświetlacze MIP są bardziej czytelne w pełnym świetle słonecznym, ale gorzej widoczne przy słabym oświetleniu.

Zróżnicowane opinie użytkowników

Dyskusja na temat funkcjonalności wyświetlaczy MIP i AMOLED trwa w najlepsze. Liczne wątki na forum Garmin lub grupach Facebook ujawniają różne, często kontrastujące opinie na ten temat. Niektórzy użytkownicy są niezadowoleni z wyblakłych kolorów ekranów MIP, a także ograniczonych możliwości personalizacji tarcz zegarka. Problem dotyczy głównie kobiet, co skłania je do wyboru modeli z wyświetlaczami typu AMOLED, jak seria Venu.

Inni zaś, cenią sobie dużą czytelność ekranów MIP w słońcu oraz dłuższy czas działania. Ponadto, konieczność obracania nadgarstka albo używania przycisku, aby podświetlić ekran AMOLED, może być niewygodna. Zwłaszcza podczas sprawdzania godziny w porze nocnej. Oczywiście, tryb zawsze włączonego ekranu rozwiązuje ten problem. Jednak wiąże się on ze znacznie większym zużyciem energii i krótszym czasem pracy zegarka.

Zalety i wady ekranów AMOLED i MIP

Nie ulega wątpliwości, że ostatecznie to osobiste preferencje odgrywają kluczową rolę w określaniu, który rodzaj ekranu wybrać. W związku z tym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który wyświetlacz jest lepszy? Aby pomóc Ci podjąć decyzję, podsumujmy zalety i wady każdego z nich.

Wyświetlacze AMOLED

ZALETY

  • Żywe kolory i głęboka czerń. Technologia AMOLED oferuje intensywne kolory i głęboką czerń, co zapewnia doskonałe wrażenia wizualne.
  • Wysoki współczynnik kontrastu. Możliwość wyłączania poszczególnych pikseli skutkuje zapewnia dobre nasycenie kolorów i głęboką czerń.
  • Czytelność przy sztucznym świetle. Ekrany AMOLED sprawdzają się w warunkach słabego oświetlenia, oferując jaśniejszy i bardziej kolorowy wyświetlacz.

WADY

  • Wyższa cena. Ze względu na wyższe koszty produkcji, urządzenia z wyświetlaczami AMOLED są finalnie, nieco droższe.
  • Wysokie zużycie energii. Wyświetlacze AMOLED zużywają więcej energii, zwłaszcza gdy wyświetlają jasne i kolorowe treści.
  • Ryzyko wypalenia wyświetlacza. Czyli częściowe utrwalenie się obrazu, spowodowane jego długim wyświetlaniem.

Aby zapobiec zjawisku wypalania ekranów w swoich zegarkach, Garmin stosuje tzw. pixel-shifting. Czyli zabieg polegający na przesuwaniu obrazu o jeden lub dwa piksele w różnych kierunkach, co pewien czas.

Wyświetlacze MIP (Memory-In-Pixel)

ZALETY

  • Wydajność energetyczna. Ekrany MIP są bardzo energooszczędne, co czyni jest doskonałym wyborem jeśli chcemy wyświetlacza działającego non-stop.
  • Czytelność w świetle słonecznym. Zdolność ekranów do odbijania światła otoczenia sprawia, że są doskonale czytelne, nawet w pełnym słońcu.
  • Dłuższa żywotność baterii. Dzięki niższemu zużyciu energii zegarki z ekranami MIP zwykle działają dłużej niż urządzenia z wyświetlaczami AMOLED.

WADY

  • Wyblakłe kolory. Kolory na ekranach MIP mogą nie być tak intensywne jak na ekranach AMOLED, co może prowadzić do gorszych wrażeń wizualnych.
  • Czytelność przy słabym oświetleniu. Ekrany MIP mogą gorzej radzić sobie w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ zależą od światła otoczenia dla zapewnienia widoczności.
  • Ograniczone opcje personalizacji. Technologia ekranów MIP posiada ograniczenia w zakresie projektów graficznych, zwłaszcza szczegółowych i żywych obrazów lub tarcz zegarka.

AMOLED czy MIP, który wyświetlacz jest lepszy?

Podsumowując, zegarki z ekranami AMOLED oferują żywe kolory i lepszą wydajność w warunkach słabego oświetlenia. Doskonale sprawdzą się więc jako zegarki fitness oraz urządzenia noszone na co dzień. Zużywają jednak więcej energii i mogą nie być najlepszym wyborem jeżeli priorytetem jest długi czas pracy zegarka.

Z drugiej strony, zegarki z wyświetlaczami MIP są energooszczędne i zapewniają lepszą czytelność w świetle słonecznym. Dzięki temu idealnie sprawdzają się podczas wielogodzinnych aktywności na świeżym powietrzu. Nie oferują jednak tego samego poziomu intensywności kolorów i wydajności przy słabym oświetleniu.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl